Нотр Дам отново отваря врати!

Реставрацията на най-обичания парижки храм върви скорострелно, а той ще отвори вратите си тази зима. Нека ти разкажем повече.

© Getty Images

Ако не си успяла да видиш „Нотр Дам“ преди злополучния пожар през 2019 г., вероятно си останала с горчив привкус, защото не си могла да видиш колко магичен символът на Париж, който има осемвековна история.

За щастие щедрите дарители за реставрацията на храма дадоха надежда, че той отново ще оцелее, след поредния удар в дългото му съществуване. Всъщност имаме добри новини: „Нотр Дам“ отваря врати на осми декември!

Гледка от върха на "Нотр Дам", 2017 г.

© Никола Миленов

Откриването ще извърши самият папа Франциск.

Миналата зима се обсъдиха проекти за витражи, които да служат като музей, напомнящ за реставрацията – ново попълнение в историята на катедралата. Сега обаче тя ще разполага със специална противопожарна система с устройство, което ограничава разпространението на огън по покрива. След откриването, новият ѝ живот трябва да може да приема около 14 милиона посетители годишно – доста повече преди пожара.

Любопитно

Храмът „Нотр Дам“ е наричан още „Парижката Света Богородица“, заради романа на Виктор Юго със същото заглавие, разказващ за Квазимодо, който живее в нея. Романът се оказва спасител за катедралата, което води до възстановяването ѝ през 19 в., тъй като през 18 в. тя е частично съборена и ограбена от якобинците, а в годините на управлението на Наполеон е изоставена на произвола.

© Getty Images

Никога преди 2019-а г. върху нея не е имало толкова сериозни поражения. Тя е изграждана цели два века. Строителството ѝ започва през 1163 г. на остров Сите на река Сена. Преди на същото място в античността е имало римски храм. Но „Нотр Дам“ се замисля във внушителен, готически стил.

© Getty Images

Църквата е дълга цели 130 метра, широка е 50 метра, а двете ѝ издигащи се кули не могат да бъдат объркани. Най-голямата камбана тежи около 15 тона. Усещането, което носи, докато се качваш по виещите се стълби (на които може хората да вървят само един зад друг, тъй като са много тесни), е почти магично, а гледката от върха ѝ се помни цял живот.

Независимо докъде е стигнала реставрацията, си заслужава да видиш това архитектурно чудо.

© Никола Миленов